Kırk Uçurması Geleneği - Umay Hediyelik | Size Özel Tasarımlar
Kırk Uçurması Geleneği
6 Mayıs 2023
Kırk Uçurması Geleneği
OKUNMA : 281

Türk geleneklerine göre kırk uçurması, dualar eşliğinde yapılan ve iyi niyet taşıması gibi sebeplerle günümüzde hala devam eden gelenekler arasında yer almaktadır.  Bebeğin doğumunun ardından anne ve bebek için hazırlanan bu tören yöreden yöreye farklık gösterebilir. Anne ve bebeğin kırk günü sorunsuz atlatmasının ardından kırk uçurma sepetinde farklı anlamlar içeren nesneler yerleştirilir.

Bebeğin ve annenin 40 günlük sürecini doldurmasından sonra halk arasında yaygın yapılan kırk uçurması, temelde bebeğin yaşamının daha güzel geçeceği düşüncesi ile kutlanır. Lohusalık dönemini kapsayan 40 günün ardından kırk banyosu yapılır ve  aile büyüklerine ziyaretler yapılır. Bu inanışa göre, doğumdan sonra annenin vücudu toparlanır ve yeniden sağlığa kavuşması kutlanır. Aynı zamanda artık bebekte dış dünya ile tanışabileceğinden bebekte bu törende başrolde yer alır.

Kırk uçurma 40 gün boyu anne ve bebeğin istirahat etmesi, dışarı çıkmaması ve ev içinde zaman geçirmesi inanışına dayanmaktadır.

40 günlük zaman zarfında anne ve bebek arasındaki bağ gelişir ve sürecin sonunda 40 uçurma şeklinde ifade edilen küçük bir tören hazırlanır. Halk arasında bu kutlamanın anne ve yenidoğan açısından pek çok faydası olduğuna inanılmaktadır.

Kırk uçurma sepetine hediyeler konur ve ziyaret esnasında bu hediyeler dağıtılır. Kırk uçurtma sepetine konan malzemelerin anlamları bulunur. İşte yörelere ve kişilere göre değişmekle beraber kırk uçurma sepetine konan nesneler ve anlamları…

Un: Ömrü uzun olsun

Yumurta: Sağlıklı ve gürbüz olsun.

Tuz: Tuz gibi ak ve kolay akan bir ömrü olsun.

Pamuk: Güzel yaşlansın.

Bozuk para: Maddi açıdan rahat olsun.

Sepete konabilecek diğer malzemeler ise şunlardır;

Ekmek: Elinin ekmek tuttuğunu ailesi görsün.

İp: Sağlıklı ve uzun saçları olsun.

Çörek otu: Şansı yaver gitsin.

Nazar boncuğu: Nazar değmesin.

Kuran: Dini ile bütün olsun.

Kahve: Hatırlı dostluklar kursun.

Sabun: Alın yazısı temiz olsun.

Sitemizde Temalı Ahşap veya Örgü Kırk Sepetlerini inceleyebilir,mevcut temalardan seçim yaparak siparişinizi oluşturabilirsiniz.
Umay Hediyelik
Seval Demir

Yorum bırakın
Toplam Yorum Sayısı 0
Henüz yorum eklenmemiş
İşleminiz Sürüyor, Lütfen Bekleyiniz